Discountkæde kåret som årets tyske virksomhed i Danmark
For anden gang på få uger skal en discountkæde i Danmark finde en tom plads i pokalskabet. Dansk-Tysk Handelskammer står bag prisen.
Lidl Danmark er årets modtager af prisen German Company of the Year 2020, som Dansk-Tysk Handelskammer står bag.
Prisen går til tyske virksomheder, der har gjort sig positivt bemærket i Danmark. Vinderen i feltet af ansøgere bliver fundet gennem en afstemning på nettet og en fagjury, som især ser på vækst i omsætning og medarbejdere.
- Det har været en lang rejse for Lidl i Danmark, men det er helt fantastisk, at de har formået at holde fast og gennem årene tilpasse et tysk Lidl-koncept til det danske marked med et måske lidt anderledes behov end der er på det tyske marked, siger Michael Nielsen. Han er en del af juryen og adm. direktør for sidste års vinder, Beckhoff Automation.
- Man kan tydeligt fornemme, at Lidl de seneste år har haft succes i Danmark. Det er ret tankevækkende, at Lidl Danmark har en strategi om at deres leverandør indarbejdes som samarbejdspartner, og får mulighed for at afprøve deres varer i Lidls internationale salgskanaler, og dermed får en dansk leverandør mulighed for at eksportere til fx det tyske marked, siger han.
For lige godt en måned siden blev Lidl Danmark kåret til Danmarks bedste butikskæde og Retailer of the Year i Danmark.
Hjælper producenter
Juryen bemærkede Lidls vækst i Danmark, men lagde også vægt på de investeringer, kæden har gennemført, og på tre leverandører, som har fået en hjælpende hånd videre ud på det europæiske marked.
- En af årsagerne til at vi vinder, skyldes blandt andet Tenax Sild, Vilsund Blue og Skare Food, siger indkøbsdirektør i Lidl Danmark, Rasmus Pape.
- Tre super dygtige producenter, som vi har været så heldige at kunne hjælpe videre ud på hylderne i Europa. Hvis et produkt i de danske butikker sælger godt, får Lidl i andre lande også mulighed for at få det i deres sortiment, fortsætter han.
LÆS OGSÅ: Lidl moderniserer hele kæden: - Det er ikke nogen lille investering
Flere detailnyheder | Gå til forsiden |
Relaterede nyheder
Afstemning
Seneste nyheder
Dansk modekæde: Færre kunder koster op mod 60 mio. i omsætning
38-årig bliver ny adm. direktør i Lidl Danmark
Lille supermarkedskæde vokser med hjælp fra stor Salling-donation
Holch Povlsen svarer tilbage på kritik fra minister
Burgerkæde satser på utraditionelle koncepter i jagten på kunder
Skovler millioner ind trods corona: - Det ligger ikke til os at klynke
Butikker skylder milliarder: Genåbningen alene fjerner ikke puklen
Kundernes ønsker får Dagrofa til at opdatere uddannelse
Seneste cases og nyheder fra RetailDirect
Seneste afstemninger
Bør butikker over 5000 m2 kunne åbne på samme vilkår som mindre butikker?
Bør det forbydes for dagligvarebutikker at sælge non-food som tøj og elektronik når øvrige specialbutikker er tvangslukket?
Er det en fornuftig beslutning at lukke specialhandlen ned grundet smittespredning?
(Kun primært fysisk butik afstemning) Hvordan endte den samlede Black Friday omsætning i år sammenlignet med 2019?
Mest læste nyheder
Seneste nyheder
Dansk modekæde: Færre kunder koster op mod 60 mio. i omsætning
38-årig bliver ny adm. direktør i Lidl Danmark
Lille supermarkedskæde vokser med hjælp fra stor Salling-donation
Holch Povlsen svarer tilbage på kritik fra minister
Burgerkæde satser på utraditionelle koncepter i jagten på kunder
Seneste blogindlæg
Stop skævvridningen og vis erhvervssind: Udskyd udbetalingen af feriepenge og hjælp flere brancher!
Det er tid til at udvide din B2B-forretnings online tilstedeværelse
Længere reklamationsret giver ikke mere holdbare produkter
Kære erhvervsminister: her er 5 grunde til at din argumentation om tilladt non-food salg i supermarkeder ikke holder en meter
Kære Mette F & Co.: stop venligst opfordringen til at handle online NU – I skader danske arbejdspladser